Մարտի 18-ին Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ կայացավ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի հեղինակած ««ՀՀ հողային օրենսգրքում» փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունը:
Առաջարկվող փոփոխությամբ ընդլայնվում եւ հստակեցվում են աճուրդների մասով տեղեկատվության տարածման գործիքակազմերը. «Հողի աճուրդի կազմակերպիչը պարտավորվում է աճուրդի անցկացումից մեկ ամիս առաջ azdarar.am-ում եւ մարզպետարանի պաշտոնական կայքում, ինչպես նաեւ առկայության դեպքում համայնքի կայքում հրապարակել սակարկությունների անցկացման մասին տեղեկատվություն»,-նշեց օրինագծի հեղինակը:
Նախագծով նվազեցվում են նաեւ առկա կոռուպցիոն ռիսկերը եւ աճուրդի մասնակիցները ստիպված կլինեն ավելի լրջորեն մոտենալ գործընթացին. «Բարձր գնային առաջարկներ կատարելու եւ հնարավոր հակամրցակցային համաձայնությունների արդյունքում հետագայում դրանից հրաժարվելը նախագծի ընդունմամբ կհասցվի նվազագույնի»,-եզրափակեց Մանուկյանը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշեց, որ Կառավարությունը եւս նախատեսել էր կատարել նման փոփոխություն: Առաջարկվող տարբերակը մեկ քայլ առաջ է: Անդրադառնալով աճուրդների մասին տեղեկատվության հրապարակմանը՝ փոխնախարարն ասաց, որ շատ համայնքներ ունեն կայքեր, որում հրապարակվում են անցկացվող նիստերը թե՛ ուղիղ հեռարձակմամբ, թե՛ տեսաձայնագրմամբ, ուստի այնտեղ կարող է հրապարավկել նաեւ տեղեկատվություն աճուրդների մասին:

18 марта состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы под председательством В.Галумяна.
В первом чтении обсуждалась законодательная инициатива депутата А.Манукяна о внесении изменений и дополнений в Земельный кодекс РА.
Предлагаемые поправки расширяют и уточняют инструменты распространения информации об аукционах. «Организатор земельного аукциона обязан за месяц до аукциона опубликовать информацию о торгах на сайте azdarar.am и официальном сайте областной администрации, а также на сайте общины, если таковой имеется», - пояснил автор законопроекта.
Проект также снижает существующие коррупционные риски, и участникам аукциона придется отнестись к процессу более серьезно. «С принятием проекта в результате внесения высоких ценовых предложений и возможных антиконкурентных договоренностей в будущем отказ от него будет сведен к минимуму», - заключил А.Манукян.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян отметил, что правительство также планировало подобное изменение. Предлагаемый вариант – на шаг впереди. Коснувшись публикации информации об аукционах, замминистра сказал, что у многих общин есть веб-сайты, на которых заседания передаются как в прямом эфире, так и в видеозаписи, поэтому они также могут публиковать информацию об аукционах.